
The bluetooth hearing aids have opened up a new world of audio for people with hearing loss. Previously, hearing aids only helped you hear everyday conversations—now they double as advanced wearables and communication bluetooth earphone devices capable of streaming audio, handfree for phone calls.
Earsmate F331 is best model of in the ear hearing aids with bluetooth, it's now possible to make phone calls without putting your phone to your ear—and if you wear the Earsmate two bluetooth in ear hearing aids, you can hear the conversation in both ears.
You can also stream multimedia audio from your iphone if finish the pairing hearing aids to iphone
MORE ABOUT IT
| TWS Bluetooth Earphone Bluetooth compatible with iOS Iphone and Anroid smartphone for bluetooth strreaming to listen music,play game, as well as calling handfree. |
![]() |
![]() |
High Quality SOUND ▪ sound Amplification upto 32dB ▪ Noise reduction ▪ Clear sound |
| DIGITAL CHIPSET ▪ Comfortable in both right and left ears ▪ Advanced digital chips ▪ Clear sound Amplifier ▪ Noise reduction |
![]() |
![]() |
Application Bluetooth tws hearing aids fit for adults/seniors/old people in ear deaf of mild to moderate hearing loss |
SPECIFICATION
| Product Name | TWS Bluetooth earphone Over-the-counter Rechargeable Hearing Aids |
| Technical Data | IEC 60118-7/ANSI S3.22-2003 |
| Model | Earsmate F331 |
| Peak OSPL 90 ( dB SPL) | 112dB ± 5dB |
| HAF OSPL 90 ( dB SPL) | 100dB ± 5dB |
| Sound Gain/Max | 26dB ± 3dB |
| Total Harmonic Wave Distortion | ≤ 3.0 ± 0.5% |
| Frequency range (Hz) | 300-5000Hz |
| Equivalent Input Noise (dB) | ≤ 26dB |
| Rechargeable battery | Rechargeable Li-ion Battery |
| Ear Aid Battery life | Working 13-15 hrs by a fully charged |
| Charger time | 2-3 hours (as the power bank for Ear Aids 3-5 time recharging) |
| Application | Mild to moderate hearing loss/ Fitting for Seniors,Elderly Adults |
| Certifications | CE,FCC & ROHS, and FDA/ISO13485 |
| Hearing Aid Color | Black color (OEM color available for wholesale order) |
| Warranty | 1 Years |