
Earsmate G25BT Is a Behind The Ear BTE Best Rechargeable Affordable Bluetooth Hearing Aids For Seniors and Adults Hearing Loss Amplifier and Listening to TV and Music by Compatible Andriod / Iphone.
This Earsmate G25BT bluetooth-enabled hearing aids make your life much more easier. In the comfort of your home, you can easily switch from talking on your mobile phone to watching television, as well as seamlessly listen to music directly from your bluetooth hearing aids.
Product Overview
Our Rechargeable BTE (Behind-the-Ear) Bluetooth Hearing Aids are expertly crafted to address hearing loss in seniors,elderly combining cutting-edge technology with user-friendly design for a superior listening experience.
![]() |
Bluetooth Mode • Long press the ( M ) button about 3 s,you will hear a beep sound to switch to bluetooth Mode • switch on your smartphone bluetooth • find the bluetooth name of: ZTQ • Connect it as same as your other bluetooth earphone working |
| NOISE REDUCTION High quality chipset for clear sound processing,Noise reduction and whistling suppression for better hearing experience |
![]() |
![]() |
BEHIND THE EAR Classic design for wearing behind the Ear. Bluetooth Mode Volume tone adjustable Fitting for seniors severe hearing loss |
| SUPER LONG BATTERY LIFE Easy to charge by DC5V 1A power supply. Type-C to USB Charge cable High quality Rechargeable Lithium battery Max to 60 hours hearing by a fully charged 3-4 hours charging time |
![]() |
| Product Name | Wireless bluetooth BTE Rechargeable Hearing Aid for seniors |
| Technical Data | IEC 60118-7/ANSI S3.22-2003 |
| Model | Earsmate G25 BT (BT is short for bluetooth) |
| Peak OSPL 90 ( dB SPL) | 130dB ± 5dB |
| HAF OSPL 90 ( dB SPL) | 120dB ± 5dB |
| Sound Gain/Max | 40dB ± 5dB |
| Total Harmonic Wave Distortion | ≤ 3.0 ± 0.5% |
| Frequency range (Hz) | 300-4500Hz |
| Equivalent Input Noise (dB) | ≤ 28dB |
| Bluetooth | YES,compatible IOS/Android smartphone streaming music and calls handfree |
| Rechargeable battery | Rechargeable Li-ion Battery |
| Ear Aid Battery life | Working 50-60hrs by a fully charged |
| Charge time | 3-4 hours |
| Application | Moderate to light severe hearing loss/ Fitting for Seniors,Elderly Adults |
| Certifications | CE,FCC & ROHS, and FDA/ISO13485 |
| Hearing Aid Color | Bluetooth / Beige color (OEM color available for wholesale order) |
| Warranty | 1 Years |
| Packing Accessories: 1x hearing aid( blue/beige color optional) 1x charger 1x USB Cable 1x carry box 1x brush 4x Ear domes 1x User manual |
![]() |