Earsmate G32 is Best OTC In The Ear Rechargeable Hearing Aids For Sale Online,built-in high quality rechargeable battery with 40hours Super Long Battery Life, Adjustable Volume hearing Devices and Power On/Off for Adults Seniors adults and old people mild to moderate hearing loss sound amplifier assistant.
In Ear and lightweight In-The-Ear Discreet Design |
![]() |
| Intelligent Noise Adjustment Advanced chips for sound signal processing and reduce the noise for more clear sound hearing,better hearing experience Adjustable Volume Control Easy manual volume adjustment to meet different hearing needs, delivers clear and natural sound in daily conversation and indoor & outdoor scenes. |
![]() |
![]() |
Rechargeable Battery 1.Rechargeable battery Hearing Aid ▪ Hearing aids Work time : 40-45hours ▪ Quick charging time: 2 hours 2.Easy to charge ▪ Charging case working voltage:DC 5V ▪ USB charger adapter 3.Simple switch Power On/Off User-friendly on/off switch design, simple operation, perfect for elders and users of all ages, plug and play without complicated settings. |
• In The Ear Best Rechargeable Hearing Aids Online For Sale, Adjustable Volume, On/Off Control
Premium in-the-ear rechargeable hearing aids deliver clear sound for adults and seniors. Featured with built-in rechargeable battery, super long 40-hour battery life, flexible volume adjustment and simple power on/off control. Lightweight & easy to operate, ideal daily hearing assistance for mild to moderate hearing loss.
SPECIFICATION
| Product Name | Over-the-counter OTC Rechargeable Hearing Aids For sale online |
| Technical Data | IEC 60118-7/ANSI S3.22-2003 |
| Model | Earsmate G32 |
| Peak OSPL 90 ( dB SPL) | 115dB ± 5dB |
| HAF OSPL 90 ( dB SPL) | 110dB ± 5dB |
| Sound Gain/Max | 27dB ± 5dB |
| Total Harmonic Wave Distortion | ≤ 5.0 ± 0.5% |
| Frequency range (Hz) | 350-4500Hz |
| Equivalent Input Noise (dB) | ≤ 28dB |
| Rechargeable battery | Rechargeable Li-ion Battery |
| Ear Aid Battery life | Working 40hrs by a fully charged |
| Charger time | 1.5-2.0 hours |
| Application | Mild to moderate hearing loss/ Fitting for Seniors,Elderly Adults |
| Certifications | CE,FCC & ROHS, and FDA/ISO13485 |
| Hearing Aid Color | Beige color optional (OEM color available for wholesale order) |
| Warranty | 1 Years |

| A pair Hearing Aids packed accessories: ▪ 1x Packing box ▪ 1x hearing device ▪ 4x Ear Domes ▪ 1x DC5V USB Charge adapter ▪ 1x Type-C Charge Cable ▪ 1x Brush tool ▪ 1x User manual |
![]() |