
The Earsmate G27C packed a pair mini BTE best rechargeable hearing aid in India specially designed for people with mild to moderate hearing loss, large buttons, easy to operate, one-button switch, Stepless volume adjustment,choose volume adjustment suitable for you, with portable charging box. The hearing aid can be charged by placing it in the charging compartment correctly,meanwhile,the hearing aids can be charged by the charge box only as a power bank. The silicone Earplugs, soft ear wire, comfortable to wear, help you get clear and comfortable sound, and let you re-enjoy the happy life.
• Rechargeable convenience & portable charger
This small rechargeable hearing aid features a USB Type-C rechargeable design, delivering 40-50 hours of use per full charge and including a portable charging case which doubles as a power bank able to recharge the pair upto 2-3 times. This makes it ideal for busy professionals or users who demand all-day reliability. The business-grade nature of the device ensures that your invisible hearing aids can be marketed or deployed with minimal hassle and maximum user satisfaction.
RechargeableThe Earsmate G27C Mini BTE Rechargeable Hearing Aid Sound Amplifier with Charging Dock contains the rechargeable batteries which means that you will not have to constantly change batteries while you are in a conversation or suffer from running out of batteries again! Which is why through extensive research, we made it a priority to create a hearing aid amplifier that has a super long battery life max to 50 hours just by a short 2-3 hours charging in the market. Without changing batteries all the time you will be free to do the things or travelling you want.
|
![]() |
![]() |
Volume adjustable Volume control for sound low/high adjust Power switch power switch ON-OFF LED indicator Red LED- charging Green LED- charge finished You can buy a pair for both right and left ear deaf sound amplifier,also,you can buy just only single 1 unit for your one deaf ear to save your expense. |
• Advanced digital signal processing for better hearing
As part of our invisible hearing aids portfolio, the G19 features intelligent digital noise reduction, feedback suppression, and precise volume/tone adjustment (via screwdriver tool) to tailor the device to mild to moderate hearing loss. With a peak OSPL90 of 118 dB and HFA/FOG Gain of 29 dB, the device delivers clear, natural sound in diverse environments. The ultralow distortion (≤3%) and frequency range of 300-3500 Hz ensure that speech clarity is boosted while background distractions are reduced.
SPECIFICATION
| Product Name | Over-the-counter small Rechargeable Hearing Aids For seniors |
| Technical Data | IEC 60118-7/ANSI S3.22-2003 |
| Model | Earsmate G27C |
| Peak OSPL 90 ( dB SPL) | 128dB ± 3dB |
| HAF OSPL 90 ( dB SPL) | 118dB ± 3dB |
| Sound Gain/Max | 35dB ± 3dB |
| Total Harmonic Wave Distortion | ≤ 3.0 ± 0.5% |
| Frequency range (Hz) | 300-4500Hz |
| Equivalent Input Noise (dB) | ≤ 28dB |
| Rechargeable battery | Rechargeable Li-ion Battery |
| Ear Aid Battery life | Working 35-40hrs by a fully charged |
| Charger time | 2-3 hours (as the power bank for Ear Aids 3-4 time recharging) |
| Application | Mild to moderate hearing loss/ Fitting for Seniors,Elderly Adults |
| Certifications | CE,FCC & ROHS, and FDA/ISO13485 |
| Hearing Aid Color | Beige color (OEM color available for wholesale order) |
| Warranty | 1 Years |

| A pair small Hearing Aids packed accessories: ▪ 1x Packing box ▪ 1x Pair right+left ear aid and Charger case ▪ 2x Ear Domes bag and tools ▪ 1x DC5V USB Charge adapter ▪ 1x Type-C Charge Cable ▪ 1x User manual |
![]() |
![]() |
One single small rechargeable Hearing Aid packed accessories: ▪ 1x Packing box ▪ 1x ear aid ▪ 1x 4 Ear Domes ▪ 1x DC5V USB Charge adapter ▪ 1x Type-C Charge Cable ▪ 1x User manual |
