
The Best OTC Rechargeable Hearing Aids for Seniors adults - Advanced fully WDRC with Noise Reduction, super long upto 50Hours Battery Life with Portable Charging Case, Small In-Ear Hearing Amplifiers for Mild to Moderate Hearing Loss assist.
• Product Overview
Upgrade your hearing experience with our mini in-ear OTC rechargeable hearing aids, tailored for elderly and adults suffering from hearing impairment. Hidden lightweight in-ear design brings invisible comfort without obvious bulk, perfect for daily indoor and outdoor use. Built with advanced fully digital WDRC sound processing system, this hearing amplifier effectively captures soft sounds, balances loud noise and restores authentic audio details.
|
Fully Digital WDRC Processing: |
![]() |
![]() |
✅ Effective Noise Reduction: Mini invisible size, comfortable for long-time wear and not easy to fall off |
| Rechargeable Battery 1.Rechargeable Hearing Aid ▪ Hearing aids Work time : 50hours ▪ Fully charging time:2-3 hours 2.Portable charge case ▪ Portable case as power bank for hearing aid:200Hrs ▪ Charging case working voltage:DC 5V ▪ Hearing aid charging voltage:3.7V ▪ Hearing aid recharging :3-4 times |
![]() |
SPECIFICATION
| Product Name | Over-the-counter Rechargeable Hearing Aids Online For seniors |
| Technical Data | IEC 60118-7/ANSI S3.22-2003 |
| Model | Earsmate D-Li |
| Peak OSPL 90 ( dB SPL) | 109dB ± 5dB |
| HAF OSPL 90 ( dB SPL) | 105dB ± 5dB |
| Sound Gain/Max | 30dB ± 5dB |
| Total Harmonic Wave Distortion | ≤ 2.0 ± 0.5% |
| Frequency range (Hz) | 200-6000Hz |
| Equivalent Input Noise (dB) | ≤ 26dB |
| Rechargeable battery | Rechargeable Li-ion Battery |
| Ear Aid Battery life | Working 50hrs by a fully charged |
| Charger time | 2-3 hours (as the power bank for Ear Aids 3-4 time recharging) |
| Application | Mild to moderate hearing loss/ Fitting for Seniors,Elderly Adults |
| Certifications | CE,FCC & ROHS, and FDA/ISO13485 |
| Hearing Aid Color | Beige color |
| Warranty | 1 Years |

| OTC Hearing Aids packed accessories: ▪ 1x Packing box ▪ 1x Pair right+left ear aid and Charger case ▪ 1x Ear Domes bag and tools ▪ 1x Type-C Charge Cable ▪ 1x User manual |
![]() |